Po co się kłócimy?

Na tak postawione pytanie można odpowiedzieć trochę niemądrze i skwitować je prostym stwierdzeniem, że kłócimy się po to, aby postawić na swoi. Osoby trochę mądrzejsze powiedzą nam, że kłócimy się po to, aby przekonać drugą osobę do naszych racji i zmienić jej niemądre lub po prostu mylne przekonania oraz poglądy. Kłótnia jest ważnym elementem każdego związku i naprawdę trzeba ją dobrze zrozumieć.

Zarzewie kłótni i jej rozwiązanie

Kłótnia zawsze zaczyna się od jakiegoś konfliktu i czasami sama w sobie jest definiowana jako konflikt. To błąd, ponieważ kłótnia powinna być metodą zażegnania konfliktu. Największy problem z kłóceniem się polega na tym, że w trakcie kłótni włączają się bardzo silne emocje.

Kiedy strzelamy do siebie słowami, minami i gestami, szybko zaczyna nam zależeć na rozwiązaniu kłótni tak, by postawić na naszym pierwotnym stanowisku. W ten sposób kłótnię wygrywamy, jest po naszemu, stawiamy na swoim. Takie działanie realizuje pierwszą, niemądrą definicję kłótni.

Naszym celem powinno być jednak jej merytoryczne rozwiązanie, czyli zrozumienie, dlaczego druga osoba ma inne stanowisko i dlaczego jej stanowisko jest takie, a nie inne. W ten sposób można oczyścić atmosferę w związku, a nawet zbliżyć się do siebie.

You may also like...

Add a Comment